os. Bolesława Śmiałego 4, 60-682 Poznań      792 000 866     kontakt@klima-poznan.pl

Nowe Zoo w Poznaniu - Sprawdź dojazd do Klima-Poznan.pl NEZE BUD


logo-klima-poznan
Klima-Poznan.pl
os. Bolesława Śmiałego 4
60-682 Poznań
NIP: 9720876400
Telefon: 792 000 866
E-mail: kontakt@klima-poznan.pl

Tu jesteśmy!

Wyślij formularz

Nowe Zoo w Poznaniu

Jest to drugi pod względem powierzchni ogród zoologiczny w Polsce. Został założony w roku 1974 na Białej Górze. Zajmuje on obecnie obszar 120,68 hektarów. Usytuowany jest na pagórkowatym terenie leśnym. Na obszarze tym znajduje się sześć rozległych stawów o łącznej powierzchni 13 hektarów. Stanowi to naturalne siedlisko fauny krajowej. Zoo w Poznaniu słynie z kolekcji ptaków drapieżnych i sów. Jest to jedna z najbogatszych kolekcji w Europie. Warto wspomnieć o tym, że ogród otwarto w setną rocznicę powstania Starego Zoo znajdującego się przy ulicy Zwierzynieckiej. Właśnie z nim tworzy ono integralną całość jako Ogród Zoologiczny w Poznaniu. Od roku 2016 dyrektorem zoo jest Ewa Zgrabczyńska.

Przed I wojną światową okazało się, że miejsce w którym zlokalizowane jest Stare Zoo, uniemożliwia jego dalszy rozwój. Starano się o translokację ogrodu zoologicznego, jednak nigdy do niej nie doszło. Zakończono prace nad translokacją w latach 60. XX wieku, kiedy to ruszyły prace nad przygotowaniem zupełnie nowej placówki w innej lokalizacji. Społeczny Komitet Budowy Nowego Zoo w 1967 roku miał za zadanie zgromadzić środki finansowe. Już trzy lata później zaczęła się budowa Nowego Zoo.

W 1974 roku otwarto pierwszą część terenu dla publiczności. Pierwsze ze zwierząt, które znajdowały się w tamtym czasie na obszarze Nowego Zoo to między innymi jelenie europejskie, daniele, wielbłądy, lamy oraz gwanako andyjskie. Cztery lata później powstał pawilon insektarium, który prezentował owady, pajęczaki oraz mięczaki. W 1995 roku otwarto Pawilon Zwierząt Nocnych oraz po raz pierwszy w historii sprowadzono do ogrodu zoologicznego nosorożca.

W 2008 roku otwarto pawilon słoniarni. Znajdowały się tam słonie afrykańskie, które miały dwa osobne wybiegi wewnętrzne oraz jeden zewnętrzny, który był wielkości 2,5 hektara. Następnie zaczęto otwierać wybiegi dla rysi, azyl dla niedźwiedzi czy pawilony dla żyraf i nosorożców. Ogród zoologiczny prowadzi również program odtwarzania populacji zwierząt w środowisku naturalnym.