Port lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego - Sprawdź dojazd do Klima-Poznan.pl NEZE BUD
Tu jesteśmy!
Wyślij formularz
Port lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego
Jedno z najstarszych lotnisk mieszczących się w Polsce. Jest to międzynarodowy port lotniczy, który usytuowany jest 7 kilometrów na zachód od centrum Poznania na trasie Berlin oraz Buk. Patrząc na to lotnisko pod względem liczby odprawianych pasażerów oraz operacji lotniczych, w 2019 roku był to 7 polski port lotniczy, tuż za portami Warszawa-Okręcie, Kraków-Balice, Gdańsk-Rębiechowo, Katowice-Pyrzowice, Warszawa-Modlin oraz Wrocław-Strachowice.
Północna część tego lotniska była użytkowana przez wojsko od 1913 do 2009 roku. Południową część zajmował cywilny port lotniczy. Lotnisko to powstało 26 sierpnia w 1913 roku w podpoznańskiej wsi ławica. Zajmowało ono wtedy 300 ha. Co ciekawe, otwarcia tego wojskowego lotniska dokonał cesarz Wilhelm II. W obszarze lotniska znajdowały się hangary, które mieściły 30 samolotów, warsztaty oraz koszary.
Lotnisko zostało przejęte 6 stycznia 1919 roku przez powstańców wielkopolskich. Dzięki temu pozyskali oni 26 sprawnych samolotów oraz około 400 rozmontowanych, gdzie 100 z nich musiało pójść do kasacji. Reszta z nich weszła w skład polskiego lotnictwa wojskowego.
Warto wspomnieć o tym, że na samym początku planowano nadać portowi lotniczemu imię Ignacego Jana Paderewskiego. Niestety już wcześniej port lotniczy w Bydgoszczy dokonał takiego wyboru, dlatego zmieniono koncepcję. W roku 2005 rozpoczęto działania, które miały na celu nadanie portowi imienia Henryka Wieniawskiego. Był to wybitny skrzypek, kompozytor oraz pedagog. Imię to nadano 29 października 2006 roku. Był to dzień finału XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
Port lotniczy Poznań-Ławica mieści się blisko 31 Bazy Lotniczej Poznań-Krzesiny. Oba te lotnika posiadają 2500 metrowe drogi startowe, które posiadają podobny układ oraz światła. Powodowało to czasami pomyłki pilotów przy lądowaniu. Do 2006 roku prawdopodobnie pomyłkowych lądowań było co najmniej siedem. Jednak od roku 2007 nie odnotowano omyłkowych lądowań ze względu na uruchomienie cywilnej radarowej służby kontroli zbliżania. Naprowadza ona samoloty do lądowania na obu lotniskach.