Zamek Cesarski w Poznaniu - Sprawdź dojazd do Klima-Poznan.pl NEZE BUD
Tu jesteśmy!
Wyślij formularz
Zamek Cesarski w Poznaniu
Trzeba wiedzieć o tym, że jest to najważniejsza budowla Dzielnicy Cesarskiej. Powstała ona dla ostatniego cesarza niemieckiego oraz króla Prus Wilhelma II. Budynek został zaprojektowany przez Franza Schwechtena. Wiele elementów jednak zostało wprowadzonych na życzenie Wilhelma II. Ciekawe jest to, że cesarz osobiście ustalił szczegółowy plan dotyczący swojej nowej rezydencji.
Pierwsze budowy rozpoczęto w 1905 roku. Natomiast pierwsze prace terenowe odbywały się jeszcze w roku 1904. W 1910 roku architekt mógł już wręczyć klucze cesarzowi podczas jego wizyty w Poznaniu. Wilhelm II przyjechał do Poznania również drugi raz przy okazji oddania do użytku kaplicy zamkowej w 1913 roku. Warto wspomnieć o tym, że koszt budowy zamku był naprawdę wysoki i wyniósł on 5 milionów marek. Obecnie jest to jeden z najmłodszych zamków w Europie. Pierwszym burgrabią był pomorski ziemianin hrabia Bogdan Hutten-Czapski. Co ciekawe, był on jedynym burgrabią.
Budowla została wzniesiona w stylu neoromańskim na planie nieregularnego wielobloku. Według cesarza był to styl najbardziej germański, który doskonale reprezentował świetność Świętego Cesarstwa. Siedziba ta miała potwierdzić przynależność Wielkopolski do Rzeszy. Budynek główny składał się z dwóch skrzydeł. Zachodnie skrzydło było większe i mieściły się w nim pomieszczenia mieszkalne. Natomiast w skrzydle wschodnim mieściły się pomieszczenia reprezentacyjne. Na parterze natomiast usytuowane były pokoje marszałka dworu, ochmistrzyni oraz innych członków świty cesarskiej.
Najbardziej okazałym pomieszczeniem w zamku była Sala Tronowa, która nawiązywała do bizantyjskich bazylik. Oświetlały ją wielkie okna mieszczące się z trzech stron. Otoczone były one wspartymi na kolumnach arkadami. Pomiędzy łukami znajdowało się osiem posągów, które przedstawiały cesarzy niemieckich. We wnęce środkowej arkady znajdował się orientalny tron cesarski.
Nowoczesną część obiektu można zwiedzać za darmo, natomiast sale historyczne można zwiedzać indywidualnie po zakupie biletu w cenie 5 zł.