os. Bolesława Śmiałego 4, 60-682 Poznań      792 000 866     kontakt@klima-poznan.pl

Stary Rynek w Poznaniu - Sprawdź dojazd do Klima-Poznan.pl NEZE BUD


logo-klima-poznan
Klima-Poznan.pl
os. Bolesława Śmiałego 4
60-682 Poznań
NIP: 9720876400
Telefon: 792 000 866
E-mail: kontakt@klima-poznan.pl

Tu jesteśmy!

Wyślij formularz

Stary Rynek w Poznaniu

Na samym początku nazywał się on po prostu Rynkiem. Od XIX wieku nazywano go Alter Markt, a obecną nazwę nosi od 1919 roku. Jest to główny plac miejski w Poznaniu. Został wytyczony w 1253 roku jako centralne miejsce miasta lokacyjnego. Ma on kształt kwadratu o boku długości 141 metrów. Z każdej ze ścian wychodzą trzy ulice. Dwie z nich są skrajnymi z narożników. Stary Rynek znajduje się oczywiście na Starym Mieście. Co ciekawe, jest on trzecim co do wielkości rynkiem w Polsce, tuż po krakowskim oraz wrocławskim. Stary Rynek w Poznaniu jest również jednym z większych rynków w Europie.

To miejsce jest centrum turystycznego Poznania. Nic dziwnego, że jest to najczęściej fotografowane miejsce w tym mieście. Znajdują się na nim zabytki z niemal wszystkich epok, kilkadziesiąt kawiarni, pubów, restauracji i wiele innych obiektów godnych uwagi. Nie może tutaj zabraknąć również poznańskich koziołków. Bez problemu znajdziemy na rynku także Centrum Informacji Turystycznej.

W roku 1253 siedziba książęca została przeniesiona z prawego na lewy brzeg. Natomiast na wzgórzu wybudowano zamek. Pomiędzy nim a rzeką miasto zostało otoczone murem. Na początku rynek miał kształt nieznacznie odbiegający od kąta prostego, który tworzył romb o długości przekątnej 200 metrów. Pełnił on funkcje handlowo-usługowe, administracyjne oraz komunikacyjne do momentu zniszczenia w 1945 roku. Właśnie w tym miejscu zbiegały się wszystkie interesy lokalnej społeczności.

Na początku cała zabudowa rynku była drewniana. Pierwszym murowanym budynkiem była waga miejska, która została wybudowana w drugiej połowie XIII wieku. Warto pamiętać o tym, że na przełomie XIII i XIV wieku powstał ceglany, gotycki ratusz, który dominował nad parterową zabudową kramów. W 1386 roku Poznań otrzymał przywilej od Władysława Jagiełły, który umożliwiał budowę kamiennych kramów oraz sukiennic. Przyczyniło się to do powstania pierwszych prywatnych oraz murowanych kramów. Zbudowano także ogromny budynek sukiennic na terenie dawnej parceli krojowników sukna.